Sa zadovoljstvom objavljujemo dobitnike nagrada
INTERNATURAL Slow food Awards!
Slow food
TURISTIČKA ZAJEDNICA
Turistička zajednica općine Vrsar
nagrada za očuvanje, vrednovanje i promociju lokalne gastronomije
Turistička zajednica općine Vrsar izvrstan je primjer vrednovanja lokalne tradicije. Primjer tome je spašavanje od zaborava i valoriziranje recepta za Vrsaranske amarete, njihova promocija i uvrštavanje u turistički doživljaj mjesta. Vrsaranski amareti tradicionalna su poslastica vrsarskog područja. Na području Vrsara donedavno su se prostirale brojne plantaže lijeske pa su se i tradicionalni kolačići amareti pripremali s lješnjacima, za razliku od poznatije talijanske inačice, čiji je glavni sastojak badem. Amareti se brzo i lako pripremaju, a recept njihove pripreme otkrile su Nerina Štifanić i Karmen Pilat, prema tradicionalnom receptu iz usmene predaje. Njihov je recept s vremenom postao najrasprostranjeniji recept za pripremu Vrsaranskih amareta, neizostavnog kolačića svih blagdanskih prigoda poput Božića, Uskrsa, vjenčanja ili rođendana. Recept kao i ostale posebnosti možete pogledati na stranicama TZ Vrsar.
Slow food
PROIZVOD
Udruga Agrorovinj
nagrada za vrednovanje tradicionalne istarske supe
Istarska supa je tradicionalna istarska delicija koju možemo smatrati i jelom i desertom s obzirom da se obično poslužuje na kraju jela. Dolazi od glagola supati, što znači umakati kruh u vino. Osnovne namirnice i omjeri za pripremu istarske supe su crno vino Teran 0.5 lit, šećer kristalični 2 žlice jušne, kruh kukuruzni stariji, maslinovo ulje i papar. Priprema se tako da se vino Teran ugrije na ognjištu u tradicionalnom glinenom vrču - bukaleti na 25°C i zasladi po želji, šnite kruha se prepeku na ognjištu, naulje i popapre te stave u bulaketu. Konzumira se u društvu, tradicionalno kruženjem bukalete od ruke do ruke, uživanjem u zalogaju kruha i gutljaju vina uz izreku "I klitu", što znači ponovno dogodine. S organizatorima Antonje, najstarije izložbe vina u Istri, još 2014. g. osmislili su Festival istarske supe. Također, u suradnji s udrugom FARO11 razvili su Supa box - originalni istarski suvenir s receptom i svim potrebnim sastojcima za pripremu istarske supe.
Slow food
AMBASADOR
Lenka Šajina
nagrada za iznimno zalaganje u promoviranju lokalnih tradicija
Lenka Šajina ima sve osobnosti Slow food ambasadora - proaktivnost, strast pri vrednovanju tradicionalnih lokalnih resursa i želju za unaprijeđenjem zajednice! Lenka je svojim profesionalnim pristupom ali i entuzijazmom inspiracija mnogima.
Rezultati njezinog rada posebno su vidljivi kroz promociju destinacije na radnom mjestu direktorice turističke zajednice Općine Žminj gdje je u suradnji s lokalnim stanovništvom realizirala mnoštvo uspješnih projekata u svrhu promocije Žminja kao turističke destinacije. Prateći svjetske trendove i želje gostiju kreiran je sadržaj koji promovira gastro ponudu i zaboravljene slastice tog kraja.
U timu Turističke zajednice općine Vrsar, danas djeluje osoba velikog srca i širokog znanja koja oduvijek promiče Slow food načela!
Slow food
KUHAR
Robert Perić
nagrada za iznimno zalaganje u očuvanju tradicionalnih lokalnih proizvoda
Kuhar Robert Perić odabran je za nagradu Slow food kuhar zbog iznimnog doprinosa u vrednovanju lokalnih resursa u gastronomiji. Dao je svoj doprinos gastronomskoj valorizaciji mesa Istarskog goveda i mesa Istarskog magarca te promociji regionalnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda kroz aktivnosti Edukacijsko gastronomskog centra Istre. Sudjelovanjem u projektu introdukcije ribe i morskih plodova u jelovnike predškolskih i školskih ustanova u suradnji sa Agencijom za ruralni razvoj Istre značajno je pridonio očuvanju lokalne kulinarske baštine. Poseban doprinos chefa Roberta Perića je i u ulozi stručnog predavača u Školi za ugostiteljstvo, turizam i trgovinu u Puli kroz edukaciju generacija djece uporno promovirajući lokalne namirnice kao dio identiteta istarske gastronomije. Također, kao executive chef LF cateringa iz Pule, više od 20 godina neumorno kreira inovativna i jedinstvena jela temeljena na lokalno prehrambenim proizvodima iz Istre, te uspješno povezuje i promovira mnoge male lokalne proizvođače.
Slow food
RESTORAN
Restoran Vodnjanka, Pula
nagrada za očuvanje tradicija i poticanje lokalnih proizvođača
Restoran Vodnjanka u Puli djeluje preko 60 godina i u njoj se mogu kušati izvorne istarske delicije. Dnevnu ponudu restorana vlasnik Moris Civitico usklađuje sa dostupnim sezonskim namirnicama na lokalnoj tržnici te od malih proizvođača kvalitetnih domaćih proizvoda. Restoran koristi 95% lokalnih namirnica, i to najviše dobavljive u krugu od 8 km čime se potiču lokalni proizvođači na daljnje poslovanje te smanjuje ekološki otisak na okoliš.
MEDIJSKI POKROVITELJ
SVEČENA DODJELA NAGRADA
PETAK, 27.1.2023.
Zahvaljujemo svim prijavljenim natjecateljima!
Uskoro objavljujemo natječaj za 2023.godinu!
Pridružite se Slow food zajednici!
Kroz projektne aktivnosti surađujemo s brojnim partnerima i podržavateljima: